Przy otyłości musimy wybierać

Nadmiar kilogramów nie tylko zatruwa życie i pozbawia osobę otyłą wielu życiowych możliwości, ale także powoduje niepełnosprawność ruchową. Człowiek posiadający nadwagę nie jest osobą w pełni sprawną pod względem ruchowym. I nie jest w tych słowach złośliwość, lecz fakt, jak najbardziej prawdziwy. W łatwy sposób osoby ze znaczną nadwagą mogą przekonać się o słuszności stwierdzenia. Przykładem może być wejście po schodach, lub marsz szybszym krokiem. Oddech osoby posiadającej odwagę staje się szybszy, serce pracuje ze zdwojoną mocą i o mało nie wyskoczy z piersi. Wówczas osoba z nadwagą, bądź otyła traci siły i oblewa się potem.

Ludzie posiadający kilkadziesiąt kilogramów ponad przeciętność niejednokrotnie mają kłopoty z wykonywaniem prostych czynności typu: zawiązanie obuwia, podniesienie czegoś z ziemi, czy chociażby wspięcie się na wysokość.

Nie bez znaczenia jest fakt, że nadmierna ilość zgromadzonego tłuszczu w organizmie niszczy wiele organów, jak trzustkę, wątrobę, stawy kolanowe, serce, układ żylny. Powoduje podwyższenie cukru w organizmie i wzrost złego cholesterolu. Nadwaga, a zwłaszcza otyłość przyczynia się do rozwoju wielu chorób, jak np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zwyrodnienie stawów, choroby serca, itd.

Jedynym wyjściem zapobiegającym utracie zdrowia, a często i życia jest walka z otyłością. Do walki potrzebna jest determinacja i samozaparcie. Sami musimy dokonać wyboru pomiędzy byciem pełnosprawnym, a byciem uzależnionym od dobroci innych. A także wyboru pomiędzy życiem, a przedwczesną śmiercią.