5 mitów związanych z soczewkami

Choć soczewki kontaktowe stają się coraz popularniejszym rodzajem korekcji, wciąż wokół nich krązy wiele mitów, które powinniśmy jak najszybciej obalić.

  1. Moja wada wzroku nie pozwala mi nosić soczewek

Oczywiście, że znajdziesz coś dla siebie. Obecnie rynek soczewek kontaktowych jest na tyle duży, że produkt znajdzie dla siebie zarówno osoba z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, czyli najpopularniejszymi wadami wzroku, ale też z tymi mniej jak astygmatyzm, czy prezbiopia. Oczywiście, aby najtrafniej dobrać soczewki kontaktowe i byśmy byli z nich w pełni zadowoleni, zdecydujmy się na dobór pod okiem specjalisty (okulisty bądź optometrysty). Dzięki temu jesteśmy w stanie szukać tak długo idealnych soczewek, jak to potrzebne.

  1. Soczewka może wpaść za gałkę oczną i zgubić się w oku

Absolutnie nie! Soczewka nie przesunie się za oko, gdyż nie ma takiej możliwości z „technicznego punktu widzenia”, uniemożliwia to błona otaczająca gałkę oczną. Jedyną możliwością, a jakiej soczewka może na pierwszy rzut oka nie być widoczna, to moment gdy zawinie się pod powiekę. Nie zdarza się to jednak bardzo często i z pewnością będziemy wiedzieć gdzie się ona znajduje.

  1. Soczewki kontaktowe mogą utknąć na stałe w oku

Cóż… zdarza się, że te najbardziej nowoczesne soczewki kontaktowe (silikonowo-hydrożelowe) są na tyle cienkie i elastyczne, że w przypadku wysuszenia oka lub zbyt długiego noszenia bez nawilżenia mogą dość mocno przylec do gałki ocznej. Jednakże zastosowanie kropli nawilżających czy soli fizjologicznych pomoże przywrócić nawilżenie soczewki, dzięki czemu bez trudu zdejmiemy soczewkę z oka.

  1. Soczewki kontaktowe są niewygodne

To nieprawda. Większość tych najbardziej nowoczesnych, tlenoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych jest niemalże niewyczuwalna na oku podczas noszenia. Dyskomfort może pojawić się tylko w przypadku gdy cierpimy na syndrom Suchego Oka lub niedokładnie czyścimy soczewki w płynie pielęgnacyjnym, przenaszamy soczewki lub jesteśmy narażeni na przesuszanie soczewek przez klimatyzacje, dym papierosowy czy długotrwałe wpatrywanie się w ekrany LCD.

  1. Soczewki kontaktowe są zbyt problematyczne pod względem pielęgnacji.

Soczewki kontaktowe dwutygodniowe czy miesięczne, które charakteryzują się tym, że jedną parę nosimy 2 tygodnie lub miesiąc jak sama nazwa wskazuje – wymagają codziennego zdejmowania i czyszczenia oraz dezynfekcji. To jednak zaledwie chwila, by móc codziennie cieszyć się dobrym i zdrowym widzeniem w szkłach kontaktowych. Jeśli jednak to również dla Ciebie zbyt dużo – rozpatrz noszenie soczewek jednodniowych, które nie wymagają dodatkowych zabiegów – codziennie na oczy zakładasz świeżą parę soczewek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *