main

Damsko-męskie

Jak zdobyć najlepszą kobietę na świecie?

9 maja 2016 — 0

Chciałbym dziś powiedzieć Wam, Paniom, że mężczyźni to nie tylko dupki czy niedojrzali chłopcy. Że często nasze błędy wynikają z tego, że czegoś nie wiemy lub nie rozumiemy Was. Tak samo jak Wy, na każdym etapie życia uczymy się czym jest miłość, satysfakcjonujący związek i walka o szczęście dla tej drugiej osoby. Do tego potrzeba czasu, prób, zrozumienia oraz wybaczenia. Czasem musi się coś rozpaść, żeby było miejsce na nowe, żeby ta kolejna osoba była z nami szczęśliwa, bo poprzednia relacja jest już nie do uratowania. Jedni tę wiedzę posiądą szybciej, inni później, ale jest to niezależne od płci. Dojrzałości nie zdobywa się na pewnym etapie jako kolejnego checkpointu do zaliczenia, a kształtuje przez doświadczenia oraz umiejętność wyboru.

Miłość w kolorze rurzu

Kiedy jest się nastolatkiem, ma się poczucie, że o miłości wiadomo już wszystko. Jedno zauroczenie czy związek wystarczą do tego, żeby wiedzieć, jak przeżywać, okazywać i sprawiać, że zakochanie przeradza się w miłość. Słowa „kocham Cię” niosą ze sobą zupełnie inny przekaz, bardziej niewinny i emocjonalny. Taki chłopiec wchodzi w swój pierwszy związek i podobno od niego wiele zależy, jak będzie traktował kolejne relacje.

Doświadczenia jednak sprawiają, że chłopiec po jakimś czasie zmienia się w mężczyznę i perspektywa staje się inna. Związek to już nie tylko randki, ciągłe przebywanie ze sobą, obdarowywanie się wzajemnie z tego, co nam zbywa. Będąc nastolatkiem czy też nawet w okresie studiów – poświęca się czas wolny, który jest zagwarantowany ustawowo, pieniądze rodziców, którymi się dysponuje oraz włącza się kogoś w życie, które jest tylko tymczasowe. Wtedy jak najbardziej można poznać kogoś, z kim zostanie się już na stałe, ale… to jest bardziej nietrwałe ze względu na okres próby. Możliwości wyboru. Chęci doświadczania.

Kiedy on zaczyna rozumieć, że…

W pewnym momencie jednak taka dźwignia w głowie przeskakuje i on dochodzi do wniosku, że z tą osobą chce spędzić resztę życia. Że miłość nie jest emocją, dobrym seksem czy ciepłym obiadkiem na stole, ale wyborem. Za słowem „kocham” stoi odpowiedzialność, poczucie bezpieczeństwa, zdolność do wymagania od siebie i drugiej osoby oraz wszystko to, co wiąże się z dorosłym życiem. To doświadczenia sprawia, że mężczyzna zaczyna poszukiwać, co wpływa na jakość w związku i co on może dać od siebie. Jakie są trzy rzeczy, o które warto dbać, aby ona wiedziała, że chcesz ją zdobyć lub ciągle ją kochasz?

1. Okazuj i wyrażaj

Jakiś czas temu rozmawiałem z pewną kobietą na temat tego, co jest ważniejsze – czyny czy słowa? Jeśli facet zaspokaja jej potrzeby, ale zbytnio nie mówi o uczuciach, to czy ma prawo od niego tego wymagać? Zadałem jej proste pytanie: a skąd masz wiedzieć, czy on tego nie robi dlatego, że tak się powinno, a nie dlatego że Cię kocha?

Można powiedzieć, że prawdziwego mężczyznę pozna się po tym, jak mówi o uczuciach. Dla nas nie jest problemem zdobyć się na zrobienie czegoś wyjątkowego – rywalizacja, pragnienie docenienia i spełnienia są wpisane w naturę faceta. Gorzej jest, kiedy przychodzi do takich bardziej przyziemnych spraw jak rozmowa, emocje, bo od małego uczy się faceta, że ma robić, a nie mówić. Nauczenie się tego jednak nie jest niemożliwe, a z pewnością Twoja kobieta to doceni.

Dlaczego jest to takie ważne? Kobiety chcą poczucia bezpieczeństwa i stwierdziłbym nawet, że to pięćdziesiąt procent sukcesu w utrzymaniu jej przy sobie. To, że okazujesz jej, że ją kochasz, zaspokaja jej fizyczność oraz w pewnym stopniu psychikę, ale kluczem do niej są emocje. Za pomocą czynów i słów następuje integracja, która sprawia, że kobieta czuje się bezpiecznie na każdym poziomie. Przykład: ostatnio D. była na świetnej randce z facetem. Od kilku dni zastanawia się, czy coś z tego będzie, bo on nie wykorzystał szansy i nie powiedział jej, że bardzo dobrze się z nią czuje i liczy na więcej. Mimo że jej to jakoś okazał. Jakoś nie wystarczy.

2. Szanuj jej potrzeby i czas wolny

Kobiety zdecydowanie bardziej niż mężczyźni poświęcają się na rzecz związku, który ich satysfakcjonuje. Ich granice stają się bardziej elastyczne – jeśli od niej wymagasz, to zazwyczaj wybierze Ciebie i to, czego chcesz. Nam, facetom, łatwiej jest odmówić, już tak mamy. Nie jest to znak, że mniej kochamy, ale że trudniej nam zatracić siebie w związku, bo zazwyczaj mniej kierujemy się emocjami.

Najlepiej jednak powiedziała o tym A.: Myślenie w kategorii “my” wykańcza. I robi się niezdrowe, kiedy zamiast myśleć, że “Ja potrzebuje tego”, myślisz tylko “My potrzebujemy tego”. Czasem warto pomyśleć o sobie, o dniu dla siebie, o rzeczy, którą chce robić się samemu ze sobą. To, że czasem jesteśmy egoistami w związku i myślimy tylko o swoich potrzebach pomaga nie zwariować.

Bo kto chciałby wariować przez to, że postawił wszystko na jedną kartę? Byłam w tej sytuacji i mam tylko żal do siebie, za to, że nie pomyślałam przez ten cały czas ani razu o tym, żeby mieć coś dla mnie. Teraz wiem, że to był błąd.

Warto więc zadbać o tę przestrzeń dla partnerki, bo poświęcenie dotyczy obu stron. Jeśli ona dwukrotnie rezygnuje z własnego czasu wolnego na rzecz związku, a Ty swój wykorzystujesz i nic w zamian, to coś jest nie tak. Czasem trzeba powiedzieć – kochanie, dziś ja się tym zajmę, a Ty idź na zakupy, spacer czy z koleżankami. Ona na pewno się odwdzięczy.

3. Pozwól jej się rozwijać

To odróżnia mężczyznę od chłopca, że dla swojej kobiety staje się płaszczem ochronnym, pod którym ona może rozkwitnąć. Z dziewczyny stać się kobietą. Z „osoby do chodzenia” jej rola zmienia się w „kandydatkę na żonę”. Że buduje w niej poczucie wartości, a nie zabiera, raniąc oschłością czy brakiem komplementów. Że pozwala jej na różne aktywności bez względu na to, czy mu się to podoba, choć też wyraża swoją opinię i mówi o swoich ewentualnych obawach.

S, chodzi na taniec towarzyski, nawet jeśli wie, że jej facet jest bardzo zazdrosny. To jednak w nim jest brak zaufania, nie w niej. O. zaczęła biegać i ma coraz lepszą figurę, choć to nie podoba się jej facetowi. Wcześniej byli parą „o większych kształtach”, dziś tylko on siedzi z tyłkiem na kanapie i wypomina każdy kilogram, bo czuje się gorszy. Z drugiej strony znam pary, które niektóre aktywności zaczęli robić razem, nowe pasje stały się wspólne, a zawierane znajomości nie były powodem do kłótni, lecz okazją do poznania ciekawych osób.

Dlaczego to ważne? Człowiek potrzebuje się rozwijać, żeby czuć się spełnionym. Od związku po życie codzienne. Jeśli kogoś zabija rutyna w pracy, to nawet najlepszy związek nie da poczucia rozwoju na polu zawodowym. Konieczne są inne aktywności, które sprawią, że komuś będzie chciało się wstawać. Spotykamy się też na różnych etapach życia i musimy przepracować pewne rzeczy. Mądry mężczyzna nie tylko nie blokuje rozwoju, ale go wspomaga na tyle, na ile potrafi. Bo to przecież chodzi o najważniejszą osobę jego życia. Jak nie dla niej, to dla kogo?

Jak zdobyć kobietę? Pozwól jej stać się najlepszą wersją siebie. Przy Tobie.

Rafał

Piszę od zawsze. Obserwuję ludzi i szukam historii, przyczyn. Interesuje mnie konkretna człowiek, nie ogół. Nie patrzę zbytnio wstecz, bo przyszłość jest taka piękna. Ten blog jest zapisem świadomego przeżywania życia, inaczej smakowania. Więcej tutaj: klik.