main

Damsko-męskie

Dekalog mężczyzny w związku

3 sierpnia 2016 — 4

Mieć kobietę w łóżku to marzenie każdego chłopca. Budzić się ze szczęśliwą partnerką każdego poranka – cel i pragnienie mężczyzny.

Jestem mężczyzną. Nie interesują mnie krótkotrwałe relacje, które nie pozwalają na lepsze poznanie siebie, jak cytowałem w tekście o kryzysach w związku. Na dłuższą metę jedna partnerka staje się bardziej ekscytująca z prostego powodu – dużo lepiej zna moje potrzeby, oczekiwania, jak i ja jej, dzięki czemu możemy poświęcić czas na cieszenie się sobą, nie ponowne poznawanie, jak to ma miejsce w przypadku krótkich znajomości.

Umiejętność tworzenia dobrych relacji nabywa się po części w rodzinie, a przede wszystkim przez doświadczenie. Czasem zdarza się tak, że poznajemy osobę, z którą moglibyśmy być w cudownym związku, ale przez ograniczenia jednej lub drugiej strony – nie wychodzi. Po czasie się rozpada, choć jak śpiewał pewien zespół: miało być tak pięknie…

Dlaczego? Na to pytanie konkretnie Ci nie odpowiem, bo nie znam Twojej historii, ale wiem, że gdybym przeczytał te dziesięć punktów dużo wcześniej – moje związki wyglądałyby zupełnie inaczej. Jednak ja potrzebowałem przez to przejść, żeby zrozumieć i teraz móc się tym podzielić. To nie są złote rady „jak żyć?”, ale przepis na to, jak próbować stworzyć dobry związek oraz zminimalizować ryzyko długoterminowej katastrofy. Jeśli partnerka nie będzie na to gotowa, po jakimś czasie nie wytrzymasz i zrezygnujesz, a jeśli Ty nie podołasz, zapewne ona odejdzie…

1. Wymagaj więcej od siebie, niż od partnerki

Ona nie zbawi Twojego świata. Nie zastąpi ci mamusi. Nie uzdolni cudownie do samych zwycięstw. Nie sprawi, że będziesz miał święty spokój. Związek to jednocześnie miejsce rozwoju i strefa komfortu. Musisz dwie rzeczy przyjąć za pewnik: ona Cię kocha. Ty chcesz się rozwijać, także dla niej. To uskrzydla.

2. Dotrzymuj obietnic

Facet staje się męski w oczach kobiety, kiedy to robi. Nie jest ważne to, jak często przepraszassz za niedotrzymane zdanie, ale ile razy udało Ci się stanąć na wysokości zadania. Chodzi o poczucie bezpieczeństwa. Dotrzymywanie obietnic sprawia, że za słowami idą czyny, co świadczy o poważnym podejściu do drugiej osoby.

3. Bądź szczery wobec niej

Ta kobieta zasługuje na szacunek, a jedną z jego form jest szczerość. Nie bój się przyznać, kiedy nawalisz w jakiejś ważniejszej sprawie, nawet jeśli ona się o tym nie dowie. Związki budowane na kłamstwie powodują, że ludzie zaczynają się od siebie oddalać, bo więcej energii poświęcają ukrywaniu faktów, aniżeli budowaniu głębokiej relacji, w której one by wyszły. Nie bój się też powiedzieć jej prawdy o niej samej, nawet jeśli może to ją zranić. Prawda pozwoli jej dojrzeć, mimo trudności, którą ze sobą niesie. Człowiek to nie porcelana, którą można stłuc. A emocje miną, pamiętaj.

4. Szanuj jej wybory i wartości

To trudny moment w związku. Kiedy ona głosuje na prawicę, Ty na lewicę. Ty wierzysz, ona nie. Jedno chce dwójkę dzieci, drugie czwórkę. Takie tam różne dylematy. Najważniejsze to jednak szanować. Nie próbować przekonywać, ale przyjąć. Druga osoba ma prawo myśleć inaczej niż Ty. Jeśli już wybrałeś, że dalej chcesz z nią być, mimo tych różnic, to uszanuj jej poglądy. To nie koniec świata, że na marszach idziecie po dwóch przeciwnych stronach.

5. Stój po jej stronie

Byłem już kilka razy świadkiem, kiedy jedna kobieta wdeptywała drugą w ziemię i oceniała, oczywiście negatywnie, a partnerzy, którzy przy nich siedzieli, nawet nie zareagowali. To jest dla mnie chwila próby, w której mężczyzna może stanąć na wysokości zadania. Albo oblać, jak tych dwóch. Dla mnie to nie do pomyślenia. Tak samo, kiedy kobieta sprzeciwia się rodzicom, bądź przy niej. Nie musisz się z nią zgadzać, ale wystarczy dać obu stronom czas na przemyślenie. Kiedy Ty jednoznacznie staniesz po tej drugiej stronie, ona na pewno nie będzie szukać u Ciebie wsparcia. Jednak razem możecie wypracować lepszy kompromis albo Ty po prostu ją zrozumiesz, bo… rodzice rzadko się zmieniają.

6. Słuchaj jej potrzeb

Kobiety mają tendencje do uciekania od swoich potrzeb, kiedy na horyzoncie pojawiasz się Ty, ich wymarzony facet. One często nie są tego świadome. Jeśli chcesz ją zdobywać krok po kroku i zapewnić sobie satysfakcjonującą relację na dłużej niż trzy miesiące czy pół roku, słuchaj i pytaj o to, czego ona pragnie. Może akurat zrobicie razem coś fajnego, o czym Ty nawet nie pomyślałeś? Może ona chce więcej romantycznych kolacji? Może chce więcej przestrzeni, żebyście spróbowali nowych pasji? Spróbuj, zapytaj. Nawet nie wiesz, jak będzie Ci wdzięczna.

7. Daj jej przestrzeń do rozwoju

Nie jest ważne to, co robi – szydełkuje, uprawia sport wyczynowy czy zajmuje się marketingiem. Jeśli coś jest jej pasją, nie zabieraj jej tego w imię związku. Każdy musi mieć swoje miejsce, do którego może uciec, kiedy jest źle lub naładować baterie. Żeby nie wybuchnąć, ale dać sobie czas. Powiem nawet więcej – kilka razy w roku wygospodaruj dla niej dodatkowy czas na to, aby mogła wrócić do Ciebie zupełnie zrelaksowana. Ona też Ci wybaczy, że zamiast niej, wybierasz mecz Ligi Mistrzów. Najważniejsze – motywuj i towarzysz, bo jeśli nie z Tobą, to z kim ma się dzielić swoimi sukcesami? Wolisz, żeby robiła to w ramionach innego?

8. Wśród przyjaciół i znajomych komplementuj ją

Dla mnie to najważniejszy punkt. Prawdziwego mężczyznę poznacie po tym, jak mówi o swojej kobiecie przy innych. Nie musisz jej ciągle wychwalać, ale wystarczy docenić. W odpowiednim momencie powiedzieć, dlaczego to właśnie z nią jesteś i chcesz być. Żeby pokazać, jak wiele dla Ciebie znaczy i podzielić się tą radością z innymi. Nawet jeśli będą zazdrościć… Mają kogo, prawda?

9. Ucz się rozmawiać

To najtrudniejsze ze wszystkich zadań. Najczęściej w związkach leży komunikacja, a z niej powstają problemy pt. „on/ona mnie nie rozumie”. Ludzie nie rozumieją nas w dwóch przypadkach: kiedy nie jesteśmy na tyle świadomi siebie i mówimy, ale sami nie wiemy o co nam chodzi lub gdy nie potrafimy jasno zakomunikować swoich oczekiwań, pragnień czy emocji. Czyny są ważne, ale słowa też są potrzebne. Skąd ona ma wiedzieć, co do niej czujesz? A skąd Ty masz wiedzieć, dlaczego ona z Tobą jest? Czy widzi z Tobą przyszłość? Po to warto rozmawiać w związku, żeby jeśli miało nadejść jakieś rozczarowanie, to szybciej niż później. Jeśli jednak odkryjecie, że chcecie tego samego lub potraficie wypracować kompromis, to życzę Wam szczęścia. Rozmawiać warto nie tylko wtedy, kiedy jest źle, ale kiedy jest dobrze, bo po pierwsze warto to okazać, a po drugie – może można zrobić coś lepiej?

10. Okazuj miłość bez okazji

Każdy z nas ma czasem wątpliwości. Szczególnie wtedy, kiedy rutyna zaczyna wkradać się do związku lub czekają takie poważne decyzje jak rozstanie, zaręczyny czy ślub. Pielęgnowanie związku na co dzień sprawia, że kobieta dostaje jasny sygnał – chcę Ciebie. Ona dokładnie odwdzięcza się tym samym – zaangażowaniem. Bo z czasem to ta codzienność buduje związek, a nie chwile uniesień. Kiedy kupiłeś jej ostatnio kwiatka albo zrobiłeś coś miłego? No, przyznaj się. Dziś lub jutro wróć z kwiatkiem, obowiązkowo.

Kobieto, jeśli jesteś tym zachwycona, pamiętaj – w drugą stronę działa to tak samo.

Rafał

Piszę od zawsze. Obserwuję ludzi i szukam historii, przyczyn. Interesuje mnie konkretna człowiek, nie ogół. Nie patrzę zbytnio wstecz, bo przyszłość jest taka piękna. Ten blog jest zapisem świadomego przeżywania życia, inaczej smakowania. Więcej tutaj: klik.