main

Styl życia

Cloverfield Lane 10 – warto?

7 maja 2016 — 1

Tak właśnie tworzy się filmy, które zapadają w pamięć. To świetny thriller z bardzo zaskakującą końcówką. Mam to na uwadze, że dzięki takiemu niespodziewanemu rozwiązaniu akcji wychodzi się z kina z hashtagiem #cojapaczyłem. Do teraz zastanawiam się, jakie alternatywne zakończenie byłoby dobre, ale… to jak ten film gra na emocjach, postrzeganiu rzeczywistości, to majstersztyk. Zacznijmy jednak od początku.

Przed zobaczeniem tego filmu nie oglądaj trailera. To zabija całą przyjemność.

O czym to jest i czy trzeba iść do kina?

Po wypadku samochodowym młoda kobieta budzi się w piwnicy mężczyzny, który twierdzi, że uratował ją przed atakiem chemicznym (Filmweb). Coś w ten deseń. Jest dziewczyna, która ucieka od swojego narzeczonego i ulega wypadkowi, kiedy on próbuje się do niej dodzwonić. Potem jest piwnica oraz facet nieznanego pochodzenia, który ją tam zaciągnął. Wygląda jak opis filmu o psychopatycznym gwałcicielu, który tak zabija swoje ofiary, ale…

cloverfield lane 10 recenzja
Ten kadr wygląda uroczo, prawda?

Wyobraź sobie, że budzisz się w zamkniętej piwnicy, kiedy przychodzi facet i mówi Ci, że na ziemi był atak chemiczny i prawdopodobnie wszyscy zginęli. Pierwsza myśl – psychopata. Druga – a jeśli to prawda? Późniejsze fakty sprawiają, że człowiek przeżywa pewien dysonans poznawczy i nie wie, czym się kierować. W dodatku facet, który Cię przetrzymuje, wydaje się być miły. Co robisz? Próbujesz uciec czy zaufać wybawcy?

W trakcie filmu co najmniej kilka razy będziesz mieć wrażenie, że decyzja, którą podejmujesz, gdybyś był głównym bohaterem, może być niewłaściwa. Z tego powodu warto zobaczyć go, bo pokazuje, jak postrzeganie rzeczywistości może być subiektywne. Czasem można kogoś polubić, mimo że zachowuje się jak świr, a innym razem uznać za psychopatę, mimo że nic nie zrobił, tylko okoliczności postawiły Was w takiej sytuacji. Nasze oceny nie zawsze są właściwe, o czym przekonuje się Michelle, główna bohaterka. Warto także sprawdzić to dzieło dla gry Johna Goodmana, który – moim zdaniem – świetnie odnalazł się w tej roli.

Podsumowanie

Ta cała rozgrywka między bohaterami sprawia, że Cloverfield Lane 10 to film obok którego nie można przejść obojętnie. Opinie są o nim podzielone z prostej przyczyny – końcówka sprawia, że jedni wychodzą zachwyceni, drudzy zażenowani, a większość jest zaskoczona tym rozwiązaniem, ale na pewno jest to thriller, który warto zobaczyć ze swoją partnerką. Ja polecam Wam ten film, dając mu 7.5/10.

W tym momencie zaczyna się spoiler (tak jakby). Jeśli nie widziałeś filmu, a chcesz zobaczyć, nie zalecam czytania.

Alternatywne zakończenia

Dla fanów thrillerów ten film powinien się skończyć kilka minut wcześniej lub w inny sposób. Dla fanów sci-fi Michelle powinna wyjść ze schronu po trzydziestu minutach, aby zobaczyć, co się dzieje w uniwersum Cloverfield, do którego luźno tu nawiązano (czego ja nie wiedziałem przed obejrzeniem). Tak jednak czytałem komentarze na Filmwebie, jeszcze rozmawiałem z K. na temat tego, co niedawno zobaczyliśmy i zapytałem ją o odpowiednie zakończenie dla tego filmu.

#1

Według mnie powinna wyjść na zewnątrz i powinno się okazać, że jest jedyną osobą na świecie, która przeżyła. – byłoby to dość przygnębiające, smutne, ale jedno z ciekawszych rozwiązań. Bohaterka sama przyznała, że lubiła uciekać w relacjach. Teraz problem ma z głowy.

#2

Ja bym postawił na zakończenie, w którym bohaterka umiera po wyjściu na powierzchnię, bo powietrze dalej jest skażone. Odnajdują ją po jakimś czasie wojskowi, którzy zaczynają budować świat na nowo.

#3

Odrzucam opcję z tym, że Howard kłamał i na świecie toczy się normalne życie, bo rzadko kiedy trafia się film ze świrem, który mówi prawdę.

A Ty, jakie dałbyś zakończenie?

Rafał

Piszę od zawsze. Obserwuję ludzi i szukam historii, przyczyn. Interesuje mnie konkretna człowiek, nie ogół. Nie patrzę zbytnio wstecz, bo przyszłość jest taka piękna. Ten blog jest zapisem świadomego przeżywania życia, inaczej smakowania. Więcej tutaj: klik.